Image

Vítejte na stránce, kde se Pancíř stává živým vyprávěním spojujícím historii a přírodu. Toto místo, známé svým významem v minulosti, nás zve na cestu do minulých dob a současnosti. Naše stránky vám otevírají dveře k poznání Pancíře, který se v dávných letech střetával s výzvami a byl svědkem změn. Připojte se k nám a objevte tajemství tohoto unikátního místa, kde minulost se prolíná s přítomností a příroda je nedílnou součástí jeho příběhu.

Za svůj název Pancíř vděčí nejspíš své poloze - jako pancíř bránil Čechy před nájezdníky z Bavorska. Jméno Pantzer se objevuje již v 16. století

HISTORIE – NÁZEV PANCÍŘ

První rozhlednu - dřevěnou věž - zde postavil v roce 1880 Rakouský turistický klub (Der Österreichische Touristenklub), zanikla před r. 1900.

PŮVODNÍ ROZHLEDNA

V roce 1923 byla postavena nová chata s terasou a rozhlednou Klubem českých turistů. Samotná stavba objektu proběhla poměrně rychle. Jestliže bylo o jejím zbudování rozhodnuto v květnu 1923, její slavnostní otevření proběhlo již 28. září téhož roku.

NOVÁ CHATA

Díky rekonstrukcím uskutečněným v roce 1964 a v 90. letech 20. stol. se chata těší dobrému stavu.

REKONSTRUKCE

Kromě chaty je na Pancíři i horní stanice sedačkové lanovky, která sem vede ze Špičáku s mezistanicí na Hofmankách (v provozu od roku 1970 v celkové délce 2 750 metrů).

LANOVKA
Image
Horská chata Pancíř s rozhlednou

ve výšce 1214 m
nad mořem

Image
Image
KONTAKT

Sledujte nás na sítích


© 2023 Václav Voler Contact Me
Cookie Banner